İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KANUNU MADDE 17. UYARINCA İŞVERENLER; ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİ ALMASINI SAĞLAR. BU EĞİTİM ÖZELLİKLE; İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE, ÇALIŞMA YERİ VEYA İŞ DEĞİŞİKLİĞİNDE, İŞ EKİPMANININ DEĞİŞMESİ HÂLİNDE VEYA YENİ TEKNOLOJİ UYGULANMASI HÂLİNDE VERİLİR. EĞİTİMLER, DEĞİŞEN VE ORTAYA ÇIKANYEN RİSKLERE UYGUN OLARAK YENİLENİR, GEREKTİĞİNDE VE DÜZENLİ ARALIKLARLA TEKRARLANIR.

İŞ KAZASI GEÇİREN VE YA MESLEK HASTALIĞINA YAKALANAN ÇALIŞANA İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE, SÖZ KONUSU KAZANIN VEYA MESLEK HASTALIĞININ SEBEPLERİ, KORUNMAYOLLARI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ İLE İLGİLİ İLAVE EĞİTİM VERİLİR. AYRICA, HERHANGİ BİR SEBEPLE ALT AYDAN FAZLA SÜREYLE İŞTEN UZAK KALANLARA, TEKRAR İŞE BAŞLATILMADAN ÖNCE BİLGİ YENİLEME EĞİTİMİ VERİLİR.

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞYERLERİNDE; YAPILACAK İŞLERDE KARŞILAŞILACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK RİSKLERİ İLE İLGİLİ YETERLİ BİLGİ VE TALİMATLARI İÇEREN EĞİTİMİN ALINDIĞINA DAİR BELGE OLMAKSIZIN, BAŞKA İŞYERLERİNDEN ÇALIŞMAK ÜZERE GELEN ÇALIŞANLAR İŞE BAŞLATILAMAZ.

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ KURULAN İŞVEREN, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSKLERİNE KARŞI ÇALIŞANA GEREKLİ EĞİTİMİN VERİLMESİNİ SAĞLAR.

BU MADDE KAPSAMINDA VERİLECEK EĞİTİMİN MALİYETİ ÇALIŞANLARA YANSITILAMAZ. EĞİTİMLERDE GEÇEN SÜRE ÇALIŞMA SÜRESİNDEN SAYILIR. EĞİTİM SÜRELERİNİN HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİNİN ÜZERİNDE OLMASI HÂLİNDE, BU SÜRELER FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA VEYA FAZLA ÇALIŞMA OLARAK DEĞERLENDİRİLİR